Biorąc pod uwagę, iż statutowym celem działania Inspektoratu, posiadającego status Organizacji Pożytku Publicznego, jest ochrona zwierząt, a w szczególności:
1) działanie na rzecz humanitarnego traktowania zwierząt, ich poszanowanie, objęcia ochroną i otoczenia opieką;
2) kształtowanie właściwego stosunku do zwierząt;
3) działalność interwencyjna w ramach obowiązujących przepisów prawa, między innymi poprzez ściganie i ujawnianie przestępstw przeciwko zwierzętom oraz reprezentowanie wobec wymiaru sprawiedliwości praw zwierzęcia, jako pokrzywdzonego;
Inspektorat jest podmiotem na rzecz którego, zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie mogą być wykonywane świadczenia przez wolontariuszy.
Wolontariusz przystępujący do świadczenia nieodpłatnej pracy na rzecz DIOZ oświadcza, że jego stan zdrowia nie uniemożliwia wykonywania Świadczeń na rzecz Korzystającego (DIOZ), w tym w szczególności:
1. jego stan zdrowia pozwala na pracę wolontariacką przy zwierzętach domowych, gospodarskich, egzotycznych, w warunkach zewnętrznych i wilgotnych, z udziałem czynników ryzyka biologicznego i chemicznego.
2. Wolontariusz przed przystąpieniem do wykonywania Świadczeń na rzecz Korzystającego przeszedł wstępne badania lekarskie, o których mowa w art. 229 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, a lekarz medycyny pracy wydał mu orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do nieodpłatnej pracy na danym stanowisku.
3. Koszty badania, o którym mowa w ust. 2, pokrywa Wolontariusz i nie przysługuje mu z tego tytułu rekompensata od Korzystającego.
4. Korzystający w momencie przystąpienie do Wolontariatu poinformuje wolontariusza o zasadach bezpiecznego i higienicznego wykonywania Świadczeń. Korzystający zobowiązuje się do zapewnienia Wolontariuszowi bezpiecznych i higienicznych warunków wykonywania przez niego Świadczeń, z zastrzeżeniem czynnik ryzyka, panujących w Ośrodkach DIOZ.
5. Korzystający nie dopuszcza Wolontariusza do pracy w środowisku, w którym Wolontariusz mógłby ulec skażeniu środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi, z zastrzeżeniem czynników ryzyka, panujących w Ośrodkach DIOZ.
6. Korzystający wyposaża wolontariusza w odpowiednie środków ochrony indywidualnej, uzależnione od rodzaju świadczeń i zagrożeń związanych z ich wykonywaniem. Korzystający zapewnia wolontariuszowi środki ochrony indywidualnej kategorii III, zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/425 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie środków ochrony indywidualnej oraz uchylenia dyrektywy Rady 89/686/EWG.
7. Wolontariusz przystępując do wolontariatu wyposażył się w odpowiednią odzież roboczą, w postaci odzieży ochronnej chroniącej przed minimalnymi zagrożeniami, określonej jako kategoria I środków ochrony indywidualnej, zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/425 z dnia 9marca 2016 r. w sprawie środków ochrony indywidualnej oraz uchylenia dyrektywy Rady89/686/EWG. W szczególności Wolontariusz przystępujący do pracy dysponuje obuwiem i odzież wierzchnią, dostosowanymi do charakteru wykonywanej pracy.
8. Wolontariusz zapewnia we własnym zakresie odpowiednio pranie, konserwację, naprawę, odpylanie i odkażanie odzieży roboczej, za co nie przysługuje mu z tego tytułu rekompensata lub ekwiwalent ze strony Korzystającego (art. 45 ust. 2 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, w zw. z art. 237(9)§ 3 Kodeksu pracy).
9. Wolontariusz przed przystąpieniem do wykonywania Świadczeń potwierdza w formie pisemnej, iż przeszedł instruktaż ogólny oraz stanowiskowy, został zapoznany z oceną ryzyka na stanowisku wolontariusza w Dolnośląskim Inspektoracie Ochrony Zwierząt, a także zapoznał się ze spisem substancji niebezpiecznych, mieszaniny niebezpiecznych, substancji stwarzających zagrożenie lub mieszaniny stwarzających zagrożenie, stosowanych w Dolnośląskim Inspektoracie Ochrony Zwierząt oraz kartami charakterystyki tych produktów.
10. Wolontariusz oświadcza, że świadomie podejmuje decyzję o świadczeniu na rzecz Korzystającego, znając wynikające z tego zagrożenia i niebezpieczeństwa, a w przypadku wystąpienia u niego skutków oddziaływania czynników ryzyka, w tym fizycznych, chemicznych lub biologicznych, istniejących w Dolnośląskim Inspektoracie Ochrony Zwierząt, nie będzie on wnosił wobec Korzystającego żadnych roszczeń.